O mně

STORY

Už ani nevím, jestli jsem dřív seděl na dětským houpacím koni, nebo na motorce. Každopádně poprvé jsem otočil plynem už ve třech letech. Ne že bych si to pamatoval, ale mamka s taťkou to říkají…

Jako malého kluka mě nic jiného než motorka nezajímalo (až na angličáky a podobný dětský hračky), a když to tak vezmu, zůstalo mi to doteď. První v mém životě je motorka, pak dlouho dlouho nic a pak – zase motorka. Snažím se dávat ježdění maximum, ale na druhou stranu nechci kašlat na školu, na rodinu a na kámoše, takže občas musím trošku zvolnit.

Petr Kuchař říká, že ježdění na motorce je nemoc. Souhlasím. Já jsem se nakazil už tenkrát ve třech letech a postupně jsem si začal koledovat o nevyléčitelnou závislost… 

Když mi bylo zhruba pět šest let, tak jsme s tátou začali objíždět motokrosový závody. Myslím, že mi to docela šlo, každopádně největším adrenalinem pro mě vždycky byly skoky. Ve vzduchu mě to od dětství bavilo víc než na zemi…

Měl jsem to štěstí, že kousek od nás tenkrát bydlel Kuchta. Vzal si mě jako mladého motokrosaře pod patronát a společně s mým taťkou dohlížel na to moje dovádění. Potřeboval jsem samozřejmě usměrnit, asi jako každej malej kluk, kterej se mílovými kroky řítí do puberty. Snad jsem tátovi a Kuchtovi svými výsledky na závodech dělal radost, pár věnců doma v garáži mám.

roce 2001 sekl Kuchta s motokrosem a přesedlal na freestyle, což byla pro nás pro všechny neskutečná novinka. Postavil si rampu a začal do toho šlapat. No a já jsem chytl slinu… Petr mi půjčil rampu, kterou jsme s tátou postavili za barák a já jsem v deseti letech začal budovat svoji kariéru FMX jezdce.

Ale už za tři roky málem skončilo tohle moje blbnutím ve vzduchu velkým průšvihem. Během exhibice na Orlíku v roce 2004 jsem si po dopadu z triku Disko Can řídítky kompletně rozboural hrudník. Vrtulník, nemocnice, jednotka intenzivní péče, kóma. Dost blbý. Ale tenkrát jsem zabojoval a s pomocí všech mých blízkých jsem se vrátil na nohy. A po půl roce i na motorku.

V životě se holt střídají hezký okamžiky s ošklivějšími momenty. Jeden z nejkrásnějších zážitků mého života přišel na podzim 2005, kdy jsem poprvé otočil salto. Dokonce mě zapsali do Guinessovy knihy rekordů, ve čtrnácti letech jsem byl nejmladším člověkem v historii, který dal Back flip na motorce. Když jsem poprvé ukázal flip lidem v Sazka areně, byl jsem úplně mimo. Pozvali si mě pak do televize, lidi si začali pamatovat moje jméno… Myslím, že jsem ukázal, že to s freestyle motokrosem myslím celkem vážně.

No a vážně to beru doteď. Každou sezonu se snažím pilovat nový triky a kombinace do salta. Nejčastěji jezdím v areálu ŽPSV v Čerčanech, kde mám perfektní hliněný dopad, pár ramp a molitanovou jámu. Pro trénink ideální. Během léta skáču na exhibicích a závodech, v zimě jezdíme sem tam trénovat do Itálie atd.

V poslední době se mi docela daří, ale nechci to přeceňovat, pořád musím makat a zlepšovat se. Každopádně se mi podařilo propracovat se do elitní série Red Bull X Fighters (v roce 2008 jsem absolvoval hned tři závody – Mexico CityMadrid Wuppertal), stále častěji si mě zvou na různé akce promotéři z ciziny. Tak snad to vydrží.

Rád bych se jednou alespoň trošku přiblížil Travisi Pastranovi, prvnímu člověku na světě, který na motorce otočil dvojité salto. Moc si ho vážím, pro mě je to největší sportovní hrdina.

Tisknout


Aktuality

04.07.2017

Pilníkovo pozdní odpoledne 12

Pilníkovo pozdní odpoledne 12

12.ročník je tady!!! Již tuto sobotu 8.7.2017 od 14:00 hodin se na vás těším v Čerčanech!

Archiv aktualit

Kalendář akcí

Říjen 2017
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

předchozí  |  následující

Vyhledávání

Petr Pilát Wings for Life Krevní barometr